Řecká opoziční SYRIZA zvyšuje před volbami náskok

Řecká levicová opoziční strana SYRIZA zvýšila necelý týden před volbami svůj náskok před vládnoucími konzervativci z 3,5 na 4,6 procenta. Vyplývá to z výsledků dnes zveřejněného průzkumu. Řecko bude volit nový parlament již v neděli.

SYRIZA, která se ostře staví proti úsporné politice pravicové vlády a slibuje voličům vyjednat lepší podmínky pro splácení řeckého dluhu, by mohla ve volbách získat 33,1 procenta hlasů, zatímco strana Nová demokracie premiéra Antonise Samarase by měla dostat 28,5 procenta hlasů.

V předchozím průzkumu stejné agentury, zveřejněném ve středu, činil rozdíl mezi oběma stranami 3,5 procenta.

Levicová formace láká voliče na sliby, že skoncuje s přísnými úspornými opatřeními, které země zavedla kvůli splácení dluhů mezinárodním věřitelům. V případě svého vítězství chce SYRIZA vyjednat nové podmínky těchto splátek. Vláda tyto sliby kritizuje jako nereálné a vítězství levice podle kabinetu hrozí odchodem Řecka z eurozóny. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátek uvedl, že Řecko v eurozóně setrvá, musí ale nadále plnit závazky.

Evropská komise si připravila různé scénáře pro povolební Řecko, nicméně věří, že odchod Atén z eurozóny je nepravděpodobný, poznamenal dnes komisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici. „Soudržnost eurozóny není ohrožena, nebojíme se toho, co se stane v neděli v řeckých volbách. Připravili jsme se na všechny možné scénáře vývoje v Řecku,“ řekl.

Newsletter