Řecké banky Piraeus a Alpha jsou stále v hlubokých ztrátách

Dvě velké řecké banky Piraeus a Alpha Bank zůstaly na konci loňského roku v hlubokých ztrátách. Obě musely odepsat další vysoké sumy na pokrytí ztrát z nesplácených úvěrů a oběma také v posledních měsících výrazně ubývá vkladů. Plyne to z dnešních zpráv obou institucí. 

Piraeus Bank, která je podle výše aktiv druhým největší finančním ústavem v Řecku, vykázala za čtvrtletí ztrátu 332 milionů eur (9,1 miliardy Kč) a odepsala z hodnoty úvěrů 519 milionů eur. Ztráta však byla nižší než ve třetím čtvrtletí, kdy dosáhla 2,24 miliardy eur. 

Alpha, která je čtyřkou řeckého bankovního trhu, ztratila v závěru roku 440,2 milionu eur po záporném výsledku 156,9 milionu eur v předešlém čtvrtletí. Alpha přitom odepsala z úvěrů za poslední kvartál 772,6 milionu eur. 

Za první dva měsíce tohoto roku klesl objem vkladů v Piraeus Bank o 6,9 miliardy eur. Alpha ztratila za leden a únor na vkladech 5,6 miliardy eur, sdělil mluvčí banky agentuře Reuters. 

Odliv z řeckých bank narostl. Obava z bankrotu také

Řecké banky postihl v prosinci a v lednu silný odliv vkladů, když střadatelé stahovali peníze v obavách z výsledků předčasných parlamentních voleb na konci ledna. 

Řecké banky tvrdě zasáhla dluhová krize státu a od nástupu nové radikálně levicové vlády jsou odstřiženy od standardních úvěrů od Evropské centrální banky (ECB). Přežívají tak na postupných a omezených dodávkách nouzové likvidity od domácí centrální banky. 

Newsletter