Řecko může dostat další splátku úvěru i peníze pro banky

Řecko uskutečnilo všechny reformy dohodnuté s věřiteli z eurozóny, a může tak dostat další splátku ze slíbeného úvěru i peníze na rekapitalizaci bank. Uvedl to dnes šéf ministrů financí eurozóny Jeroen Dijsselbloem. Atény by tak nyní měly obdržet dvě miliardy eur (54 miliard Kč) z dohodnuté úvěrové pomoci a také deset miliard eur na rekapitalizaci bank.

Činitelé eurozóny již dříve uvedli, že hodnoticí zpráva Evropská komise byla kladná. Zpráva hodnotí, jak Atény plní program reforem dohodnutých v rámci třetího záchranného programu. Země v jeho rámci získala velmi levný úvěr z evropského záchranného fondu ESM, musí si však dát do pořádku veřejné finance a reformovat ekonomiku. Ta musí být konkurenceschopnější a výkonnější.

O plnění reforem jednali v Bruselu náměstci ministrů financí eurozóny. Podle Dijsselbloema se skupina shodla, že Řecko dokončilo první sadu důležitých milníků a opatření ve finančním sektoru, které jsou důležité pro úspěšný proces rekapitalizace bank.

„Dohoda připravila cestu k tomu, aby správní rada ESM 23. listopadu formálně schválila vyplacení dvou miliard eur dílčí tranše spojené s první sadou důležitých bodů,“ oznámil Dijsselbloem. Dodal, že to také umožňuje, aby ESM případ od případu učinil rozhodnutí o převodu peněz určených na rekapitalizaci bank.

Silně zadlužené Řecko se v létě po půlročním povolebním zmatku nakonec dohodlo s eurozónou na třetím záchranném programu. V jeho rámci by mělo během tří let obdržet až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč).

Evropská centrální banka (ECB) na konci října uvedla, že čtyři hlavní řecké soukromé banky budou potřebovat maximálně 14,4 miliardy eur, aby přežily. Záchranný program pro Řecko přitom na jejich rekapitalizaci počítal s částkou až 25 miliard eur. Činitelé eurozóny odhadují, že řecké banky budou potřebovat jen šest až devět miliard eur.

Newsletter