Řecký parlament schválil zákon o rekapitalizaci bank

Řecký parlament dnes schválil zákon upravující postup rekapitalizace tamního bankovního sektoru. Učinil tak několik hodin poté, co Evropská centrální banka (ECB) uvedla, že hlavní řecké banky budou potřebovat nový kapitál v objemu až 14,4 miliardy eur (zhruba 390 miliard Kč).

Zákon mimo jiné stanoví, že řecký fond pro sanaci bank HFSF bude mít plná hlasovací práva u akcií, které v bankách získá výměnou za poskytnutí státní podpory. O přesné skladbě akcií a dluhopisů, které fond v rámci rekapitalizace od bank nakoupí, bude rozhodovat vláda, napsala agentura Reuters.

Řecký bankovní sektor se potýká s nedostatkem kapitálu zejména kvůli růstu objemu nesplácených úvěrů. Analýza ECB ukázala, že čtyři hlavní řecké banky budou při základním scénáři potřebovat nový kapitál v objemu 4,4 miliardy eur, zatímco při nepříznivém vývoji, tedy v případě zhoršení finančních a ekonomických podmínek v Řecku, to bude 14,4 miliardy eur. Záchranný program pro Řecko přitom na rekapitalizaci počítá s částkou až 25 miliard eur.

Řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos dnes uvedl, že věří v úspěšné uskutečnění rekapitalizace bank do konce letošního roku. Řecká vláda musela v létě domácí banky na tři týdny uzavřít. Jejich znovuotevření umožnila až dohoda o novém záchranném programu pro Řecko, který mezinárodní věřitelé podmínili dalšími reformami a úspornými opatřeními.

Newsletter