Regulace ve Venezuele: GM propustila 13 % lidí, Ford zastavil výrobu

Venezuelská divize americké automobilky General Motors propustila 13 procent zaměstnanců a místní továrna další americké automobilky Ford Motor zastavila výrobu. Důvodem je nedostatek tvrdé měny v zemi, kvůli kterému nemohou automobilky nakupovat součástky. Řekl to agentuře Reuters prezident odborového svazu zaměstnanců v automobilovém průmyslu Christian Pereira.     

Systém měnové regulace ve Venezuele snížil výdaje v dolarech v době, kdy klesají ceny ropy. Automobilový průmysl však kvůli tomu nemůže dovážet součástky, a firmy tak musely zastavit své výrobní linky.     

„Před dvěma týdny bylo propuštěno 446 zaměstnanců General Motors,“ uvedl Pereira. „Společnost řekla, že výroba se zpomaluje a je téměř nemožné získat automobilové součástky pro montáž.“ Montážní závod Fordu pak podle Pereiry zastavil kvůli nedostatku součástek před dvěma týdny výrobu a zvažuje propuštění 267 zaměstnanců. Zástupci Fordu a GM se ke zprávě nevyjádřili.     

Pereira dodal, že podobným problémům čelí i další automobilky v zemi. Jsou mezi nimi Fiat, Toyota, Mitsubishi, Iveco a Mack.     

Montáž aut ve Venezuele podle údajů místního sdružení výrobců aut Cavenez v prvním čtvrtletí klesla meziročně o 79 procent. Celkem bylo za leden až březen vyrobeno pouze 3408 vozů. V době vrcholu výroby v roce 2008 se v zemi vyrobilo měsíčně v průměru 15.000 vozů. Automobilový průmysl v zemi zaměstnává kolem 10.000 lidí.

Newsletter