Řekové poslali MMF splátku pomoci – 750 milionů eur

Řecká vláda uhradila Mezinárodnímu měnovému fondu částku 750 milionů eur, den před jejím úterním termínem splatnosti. Sdělili to dnes agentuře Reuters dva činitelé řeckého ministerstva financí. O vývoji kolem zadlužené země dnes jednají ministři financí zemí eurozóny. 

„Platební příkaz pro MMF byl vydán,“ řekl jeden z činitelů. Aténám nyní rychle dochází hotovost a s každým novým termínem splatnosti se objevují pochybnosti, zda vláda dluh uhradí. Řecká vláda ale už předem vyloučila, že by chtěla při dnešních jednáních s euroskupinou v Bruselu využít hrozby nezaplacení dluhu vůči MMF k nátlaku na uvolnění slíbených úvěrů. 

Eurozóna v březnu schválila čtyřměsíční prodloužení záchranného programu pro Řecko, výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Jihoevropská země přitom tyto peníze nutně potřebuje k odvrácení hrozby platební neschopnosti. 

Na dnešním zasedání ministrů financí eurozóny se dohoda u uvolnění nových peněz pro Řecko nečeká. Aténám ale podle dosavadních vyjádření bude stačit, když evropští partneři uznají, že v jednáních s věřiteli nastal významný pokrok. 

Obě strany jednají o řeckém plánu reforem bezvýsledně už tři měsíce. Řecká vláda se zdráhá zavázat se k reformám, které by po pěti letech krize vedly k nastartování ekonomického růstu a zajistily přitom rozpočtovou disciplínu. 

Newsletter