Republikány čeká hlasování o Trumpově prezidentské nominaci

V rozbouřené atmosféře se v pondělí v Clevelandu na středozápadě Spojených států sejde Republikánská strana, aby pro listopadové prezidentské volby nominovala Donalda Trumpa jako svého oficiálního kandidáta. Ačkoli má Trump díky dostatku delegátských hlasů kandidaturu prakticky jistou, ne všichni členové i vysocí představitelé strany jsou s výběrem kontroverzního realitního magnáta smířeni.

Vedení strany sice opakovaně hovoří o nezbytnosti jednoty a nutnosti postavit se za Trumpa v jeho boji proti předpokládané demokratické kandidátce Hillary Clintonové, vzájemná pospolitost patrná není. Miliardář, který vyvolává pobouření kvůli svým nevybíravým komentářům na adresu menšin, žen, přistěhovalců i soupeřů, má prozatím podporu předsedy Republikánské strany Reince Priebuse či po dlouhém otálení i republikánského předsedy Sněmovny reprezentantů Paulu Ryana, mnozí vysocí představitelé ho ale podpořit odmítají.

V čele opozičního proudu, do kterého byl dlouho řazen i Ryan, je především Mitt Romney. Tento prezidentský kandidát strany z roku 2012, kdy prohrál s Barackem Obamou, prohlásil, že Trumpa nemůže podpořit, protože jednoduše nemůže ignorovat jeho výroky a činy.

Zcela mimo stranický výběr se postavili někdejší prezidenti George Bush starší i jeho stejnojmenný syn George Bush mladší. Starší z Bushů v prohlášení uvedl, že se z politiky stáhnul a výjimku učinil jen v případě svého syna Jeba Bushe, který proti Trumpovi neúspěšně kandidoval. George Bush mladší zase oznámil, že do kampaně nijak zasahovat nechce. Postoj obou exprezidentů je výjimečný, neboť dosud všechny dřívější republikánské prezidentské kandidáty ochotně podpořili.

Někteří komentátoři včetně mnohých straníků hovoří o tom, že spor o Trumpa může republikány rozštěpit, a tím proti demokratům oslabit. Vyloučeno stále není ani to, že se část nespokojenců pokusí prosadit svého kandidáta, který by se o křeslo v Bílém domě ucházel nezávisle.

Část konzervativního křídla se před konventem pokoušela změnit pravidla pro vázané delegáty tak, aby jim umožnila hlasovat podle jejich názoru a ne podle toho, jaký mandát v primárkách dostali. To se jim ale nepodařilo.

V tomto týdnu pak opozičníci vyzvali dalšího neúspěšného uchazeče o nominaci strany Johna Kasicha, aby se stal alternativním kandidátem. Guvernéra státu Ohio dokonce označili za poslední naději a obrátili se další nespokojence, aby Kasichovi e-mailem vyjádřili podporu.

Není vyloučeno, že Trump bude během konventu čelit opozici a kritice, s nominací ale v podstatě může počítat. Během kampaně proti Clintonové se však bude muset věnovat i situaci ve straně a nadále pracovat na usmíření s ostatními republikány.

O tom, že Trump není kandidátem, kterého si republikánský establishment představoval, ukazuje i seznam řečníků sjezdu. List The Huffington Post upozornil, že na oficiálním výčtu je jen sedm republikánských zákonodárců ze Sněmovny reprezentantů a šest senátorů. Mezi senátory, kteří ohlásili proslov, je i Ted Cruz. Tento Trumpův hlavní rival z primárek prozatím neřekl, zda se za svého někdejšího soka postaví, vystoupit ale přislíbil s ochotou.

Mezi řečníky vedle Trumpa nechybí magnátovy děti Ivanka a Eric a miliardářova manželka Melania. Hovořit bude i guvernér státu New Jersey Chris Christie, který Trumpa dlouhodobě podporuje, někdejší předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich či generál ve výslužbě Michael Flynn. O všech třech se hovořilo jako o možných Trumpových kandidátech na viceprezidenta, kterým se ale nakonec stal guvernér státu Indiana Mike Pence.

O Trumpovi jako stranickém kandidátovi budou hlasovat delegáti sjezdu, kterých je oficiálně 2472, v Clevelandu bude i dalších 2300 náhradníků. Podle propočtu AP má Trump jistou podporu nejméně 1543 delegátů, přičemž k nominaci stačí 1237 hlasů.

Newsletter