Reuters: Rusko po příměří výrazně navýšilo své síly v Sýrii

Ruská armáda po skončení zářijového příměří výrazně zvýšila počet svých sil v Sýrii. Uvedla to dnes agentura Reuters s odkazem na vlastní analýzu veřejně dostupných zdrojů. Podle ní má v současnosti Moskva ve válčící zemi nejpočetnější vojenské zastoupení od chvíle, kdy prezident Vladimir Putin v březnu oznámil stažení části jednotek.

Rusko dopravilo za poslední dva týdny do Sýrie, kde podporuje režim prezidenta Bašára Asada, přibližně dvojnásobné množství zásob než během dvoutýdenního období předcházejícího dohodě o klidu zbraní.

Výrazně rovněž přibylo vojenského personálu, v jehož rámci do Sýrie pravděpodobně dorazili i specialisté určení k obsluze nového raketového systému S-300. Tyto rakety typu země-vzduch mají podle vojenských analytiků oslovených Reuters umožnit Moskvě efektivnější kontrolu vzdušného prostoru nad Sýrií a zřejmě i odradit USA od výraznějších leteckých akcí.

Moskva dnes pohrozila, že bude v sobotu při zasedání Rady bezpečnosti OSN vetovat francouzský návrh rezoluce o příměří a vytvoření bezletové zóny. Podle analytiků si díky zmíněným raketám může Rusko vynutit nad Sýrií vlastní bezletovou zónu.

Za poslední dva týdny proplulo Bosporskou úžinou směrem k Sýrii deset ruských vojenských lodí, zatímco za stejné období před příměřím to byla polovina, uvedla agentura. Během prvních šesti říjnových dní bylo navíc zaznamenáno šest cest ruských vojenských nákladních letounů do Sýrie. Za celý srpen a září přitom tyto stroje stejným směrem letěly dvanáctkrát.

Newsletter