Dolar před dnešním zasedáním Fedu navyšuje zisky a proti euru se posouvá zpět pod hranici 1,1800 EURUSD. Komentář viceguvernéra ČNB Nidetzkého o relativně rychlém zvyšování sazeb podpořil korunu. Kurz zpevnil pod 25,65 za euro.

Reuters: USA schválily prodej chytrých bomb Rijádu

Americké ministerstvo zahraničí schválilo prodej chytrých bomb Saúdské Arábii za 1,29 miliardy dolarů. Sdělili to dnes podle agentury Reuters nejmenovaní američtí činitelé.

Saúdská Arábie bojuje proti povstalcům v Jemenu a v rámci letecké koalice se účastní úderů proti Islámskému státu v Sýrii. Chytré bomby od amerických výrobců Boeing a Raytheon by jí prý měly pomoci doplnit zásoby vojenského vybavení. Podle zdrojů agentury Bloomberg chystaný kontrakt čítá až 13.000 chytrých bomb a náhradních dílů.

Američtí zákonodárci mají nyní 30 dní na to, aby prodej zastavili. Takový krok by byl ale zcela mimořádný, neboť dohody se pečlivě prověřují, než oficiálně vejdou ve známost, napsal Reuters.

Součástí zamýšleného prodeje jsou kromě tisícovek chytrých bomb Paveway II a BLU-117 také soupravy Joint Direct Attack Munition, které prostřednictvím polohovacího systému GPS umožňují přeměnit starší bomby v přesně naváděné zbraně.

Newsletter