Dolar dál čerpá z rostoucích výnosů, které podpořila nejen nad očekávání lepší data z trhu práce, tak i schválení fiskálního balíčku o velikosti 1,9 bil. USD v Senátu USA. Americký desetiletý státní dluhopis prolomil hranici 1,6 %. Oslabující euro proti dolaru stahuje měny regionu. Koruna oslabila nad hranici 26,40 za euro.

Reuters: USA schválily prodej chytrých bomb Rijádu

Americké ministerstvo zahraničí schválilo prodej chytrých bomb Saúdské Arábii za 1,29 miliardy dolarů. Sdělili to dnes podle agentury Reuters nejmenovaní američtí činitelé.

Saúdská Arábie bojuje proti povstalcům v Jemenu a v rámci letecké koalice se účastní úderů proti Islámskému státu v Sýrii. Chytré bomby od amerických výrobců Boeing a Raytheon by jí prý měly pomoci doplnit zásoby vojenského vybavení. Podle zdrojů agentury Bloomberg chystaný kontrakt čítá až 13.000 chytrých bomb a náhradních dílů.

Američtí zákonodárci mají nyní 30 dní na to, aby prodej zastavili. Takový krok by byl ale zcela mimořádný, neboť dohody se pečlivě prověřují, než oficiálně vejdou ve známost, napsal Reuters.

Součástí zamýšleného prodeje jsou kromě tisícovek chytrých bomb Paveway II a BLU-117 také soupravy Joint Direct Attack Munition, které prostřednictvím polohovacího systému GPS umožňují přeměnit starší bomby v přesně naváděné zbraně.

Newsletter