Včerejší komentář viceguvernéra Fedu Claridy o taperingu a načasování zvýšení sazeb podpořil dolar a americké tržní sazby, včetně těch reálných. Euro se proti dolaru obchoduje na 1,1830 EURUSD. ČNB dnes zvýší sazby a představí novou prognózu. Rizikem silnější koruny je rychlejší úroková normalizace. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Romney nebude volit Trumpa, šířil by podle něho rasismus

Republikánský prezidentský kandidát z minulých voleb Mitt Romney nebude volit Donalda Trumpa, jehož vítězství by podle něho mohlo vést k šíření rasismu v americké společnosti. Romney, který je dlouhodobým kritikem vítěze republikánských primárek, to řekl v pátečním rozhovoru s televizí CNN. Sám se jako nezávislý kandidát do listopadových voleb zapojit nehodlá a nebude volit ani pravděpodobnou demokratickou kandidátku Hillary Clintonovu.

Romney prohlásil, že by se nerad stal svědkem „shora šířeného rasismu“, který by podle něho do americké společnosti rozséval newyorský miliardář v případě svého zvolení. „Nechci vidět, jak prezident Spojených států říká věci, které mění charakter příštích generací Američanů,“ prohlásil vlivný republikán. Trumpa kritizoval za jeho verbální útoky na přistěhovalce či ženy, kvůli nimž mu podle průzkumů velká část amerických voličů nehodlá dát svůj hlas.

Trump na kritiku nepřímo reagoval během mítinku ve Virginii. „Jsem ten nejméně rasistický člověk, kterého jste kdy viděli,“ prohlásil magnát pověstný výroky ne vždy založenými na faktech. Trumpův mluvčí označil Romneyho slova za projev zatrpklosti. Romney se snažil podporovat Trumpovy soky už v průběhu primárek.

V pátečním rozhovoru řekl, že volit nebude ani Trumpovu demokratickou sokyni Hillary Clintonovou. Nejpřijatelnější kandidát podle něho nakonec může být libertarián Gary Johnson, který však v tradičním americkém systému dvou stran prakticky nemá šanci uspět.

Newsletter