Ropa prudce zdražila, podpořily ji zprávy o dohodě členů OPEC

Ceny ropy v závěru dnešního rozkolísaného obchodování prudce vzrostly a severomořská ropa Brent přidala až kolem šesti procent. Trh vynesla vzhůru nečekaná zpráva, že členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se dohodli na novém těžebním limitu, který je zhruba tři čtvrtě milionu barelů denně pod současnou produkcí.

Brent se po zprávě vyhoupl až na více než dvoutýdenní maximum 48,96 dolaru za barel a krátce po 21:00 SELČ získával 5,6 procenta na 48,44 USD za barel; během dne přitom jeho cena sestoupila až na 45,70 USD. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu přidávala 5,2 procenta na 46,90 USD za barel po předchozím vzestupu až na 47,45 USD.

Zdroje z OPEC agentuře Reuters večer sdělily, že organizace se na dnešní schůzce v Alžíru dohodla na stanovení nového těžebního limitu 32,5 milionu barelů denně, který má platit od listopadu. Konkrétní kvóty pro jednotlivé členské země budou stanoveny až na oficiálním zasedání organizace v listopadu. Po dosažení tohoto cíle by měli členové OPEC jednat s nečlenskými těžařskými zeměmi o podpoře trhu, sdělily zdroje.

„Bylo to rozhodně nečekané, neznám nikoho, kdo by to předvídal. Trh na to nebyl připraven,“ řekl makléř společnosti ICAP Scott Shelton.

Ceny ropy předtím reagovaly prudkým kolísáním na údaje o vývoji zásob na americkém trhu za minulý týden. Překvapivý pokles zásob ceny podpořil, naopak údaj o vysokém růstu zásob benzinu působil na pokles cen.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent listopad 48,44 46,07
New York – Nymex WTI listopad 46,90 44,67

Newsletter