Rozpočtový výbor jednomyslně podpořil růst odvodů z hazardu

Sněmovní rozpočtový výbor dnes jednomyslně a po rozsáhlé debatě doporučil poslancům schválit vládní návrh, který od příštího roku zvyšuje odvody z hazardu. Sazby se mají zvýšit z nynějších 20 procent na 23 a 28 procent podle druhu her. Zároveň by se měl zvýšit z 55 na 80 korun denní poplatek za každý hrací automat. Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) má změna přinést státu asi dvě miliardy korun. Sněmovna by návrh mohla schvalovat ještě v listopadu.

Předloha v podstatě kopíruje jednu z navrhovaných úprav poslanecké předlohy Jana Volného (ANO), jejíž projednání zablokoval ve Sněmovně obstrukcemi místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Koalice se dohodla, že v souladu s Kalouskovým požadavkem předloží v dolní komoře vládní normu.

Kalousek dnes ve výboru řekl, že předloha neobsahuje boj s hazardem, nebude se sázet méně a ministerstvo financí podle něj jen doufá, že dostane víc peněz. Babiš poté řekl, že v novele opravdu jde jenom o peníze a že „dvě miliardy korun jsou lepší než nic“. Připomněl, že regulaci hazardu přinese až trojice nových zákonů, které už jsou ve Sněmovně a platit mají od roku 2017.

Kalousek také uvedl, že diferenciace sazeb podle nebezpečnosti hazardu je z „hlediska daňové teorie hřích“. Podle Babiše šlo ale o výsledek koaliční dohody. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura uvedl, že ve druhém čtení předloží pozměňovací návrh, který od příštího roku zavede tři sazby.

O tři procentní body navyšuje novela odvod z loterií, kurzových sázek, ze sázkových her v kasinu, z karetních turnajových a hotovostních sázkových her a z ostatních loterií a jiných podobných her. Navýšení o osm procentních bodů čeká hrací automaty a další technická zařízení.

Předloha také mění rozdělení odvodů z automatů mezi stát a obce. Stát by měl nově dostávat 40 procent místo 20 procent, obce 60 procent místo 80 procent. Obcím by se ale podle důvodové zprávy příjmy z hazardu snížit neměly, stát by naopak měl inkasovat asi o dvě miliardy korun navíc.

Zástupci loterijního a herního průmyslu varují před tím, že nové sazby povedou k rozmachu černého trhu a masivnímu propouštění lidí zaměstnaných v oboru. Mnoho legálních českých firem podle nich ukončí činnost. Kritika zní i od protihazardních aktivistů, novela podle nich není dostatečná.

Dnešní jednání výboru doprovázely tradiční slovní přestřelky mezi Kalouskem a Babišem. Kalousek se Babiše například zeptal, jestli náhodou nemá dohodu s albánskou mafií, která podle něj v tuzemsku provozuje nelegální hazard. Babiš zase Kalouskovo vystoupení označil za plamenné řeči. „To se v životě nenaučím, takové divadlo, takže gratulace, pane Kalousku,“ řekl.

Newsletter