Euro proti dolaru umazalo část ranních ztrát. Obchoduje se pod 1,2140 EURUSD. Eurová korekce proti dolaru lehce pomohla měnám regionu. Koruna se posunula do zisku kolem úrovně 26,10 za euro. Přispěl k tomu i komentář guvernéra ČNB ohledně výhledu sazeb.

Rozsudek kvůli žalobě novináře Šafra na Babiše padne ve středu

Ve středu 2. listopadu padne verdikt ve sporu šéfredaktora serveru Svobodné fórum Pavla Šafra, který zažaloval vicepremiéra, předsedu hnutí ANO Andreje Babiše za to, že ho urazil. Účastníkům dnešního líčení to sdělila předsedkyně senátu Okresního soudu pro Prahu-západ Simona Kačerová.

Právní zástupce Aleš Rozehnal v žalobě na ochranu osobnosti požaduje Babišovu omluvu na schůzi Poslanecké sněmovny, 100.000 korun a úhradu soudních výloh. Babišův obhájce Jiří Urbánek navrhuje zamítnutí žaloby.

Šafr podal na ministra financí Babiše žalobu loni v květnu. Poukázal v ní na to, že ho politik opakovaně urazil, mimo jiné v pořadu Interview ČT24. „Úlohou novináře je být kritický a politik se s tím musí smířit, a ne reagovat vulgárními nadávkami a vyhrožováním,“ prohlásil Rozehnal. Ministr financí Šafra opakovaně a veřejně označil za „psychopata“ a „parchanta“.

Zástupce žalovaného upozornil, že Šafr nadále pokračuje ve svých „absurdních útocích“ a mimo jiné zpochybňuje rozhodnutí slovenského soudu o tom, že Babiš vědomě nespolupracoval s bývalou StB. Šafr podle něho vede soudní proces, aby mohl mediálně propagovat své názory. Babišovy expresivní výrazy je prý nutné hodnotit v kontextu projevu a jako reakci na výpady žalobce, který ho na oplátku označuje za „prasáka“ a „paviána“.

Odvolací soud v červenci zrušil původní rozsudek, podle kterého měl Babiš novináři zaplatit 50.000 korun. Proti původnímu rozsudku se odvolali Babiš i Šafr. Soud Šafrovi přiznal polovinu požadované částky, omluvu však nikoliv.

Newsletter