Rumunsko vyšetřuje britské novináře kvůli reportáži o zbraních

Bukurešť chce vyšetřovat britské novináře kvůli jejich nedávné reportáži o údajných rumunských obchodnících se zbraněmi. Televize Sky News miliardáře Ruperta Murdocha prý svými dezinformacemi ohrozila bezpečnost Rumunska. Napsal to dnes server BalkanInsight.

Sporná reportáž televize Sky News naznačuje, že rumunské úřady nedokážou zabránit obchodu se zbraněmi. Britští reportéři i vedení televize stojí za svým zpravodajstvím.

Rumunští žalobci dnes oznámili, že budou vyšetřovat skupinu britských novinářů z televize Sky News. Podezírají je z šíření dezinformací a z ohrožení bezpečnosti Rumunska. „Jejich čin ohrožuje národní bezpečnost Rumunska. Dezinformují mezinárodní veřejnost ohledně schopnosti rumunských úřadů znemožňovat obchodování se zbraněmi,“ uvádí tisková zpráva rumunského ředitelství pro boj s organizovaným zločinem a terorismem.

Do sporu se vložil i rumunský premiér Dacian Ciolos. Vyzval státní orgány, aby k reportáži zaujaly stanovisko. „Je to nepřijatelné, nelze pomlouvat zemi bez důkazů,“ prohlásil. Rumunský velvyslanec v Londýně si na reportáž stěžoval u britského regulačního úřadu pro média Ofcom. Reportáž jako mylnou kritizovala i rumunská média a část veřejnosti.

Rumunští žalobci obvinili hlavního reportéra, že zaplatil několika mužům, aby vystoupili v reportáži jako údajní obchodníci se zbraněmi. Vyšetřovatelé tvrdí, že střelné zbraně zobrazené v reportáži nebyly vojenskými zbraněmi, ale loveckými puškami. Rumuni vystupující ve videu podle Bukurešti legálně vlastní své pušky a nejsou obchodníky se zbraněmi. Tři Rumuni podílející se na reportáži byli zadrženi. Hrozí jim až pět let vězení za šíření dezinformací, nedodržování pravidel používání střelných zbraní a vytváření skupin organizovaného zločinu.

Televize Sky News v březnu 2012 připustila, že dvakrát pronikla do soukromé elektronické pošty lidí, o něž měla zájem. Sky News je součástí satelitní televize BSkyB. Jejím hlavním akcionářem je s 39 procenty akcií News Corporation Ruperta Murdocha.

Newsletter