Rusko chce jasně stanovit, kdo je „dobrý“ a „zlý“ v bojích v Sýrii

Rusko žádá, aby bylo před novým kolem jednání o syrské krizi jasně stanoveno, které skupiny jsou teroristické a které patří k opozici. Na dnešním setkání se zvláštním zmocněncem OSN Staffanem de Misturou to řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. O Sýrii jednali minulý týden ve Vídni zástupci 17 států včetně spojenců Damašku, tedy Ruska a Íránu.

Kolik stojí Rusko zásah v Sýrii?

O dalším postupu se dnes radil Lavrov s de Misturou. Syrská opozice by měla podle ministra sestavit jednu delegaci, která by se zúčastnila dialogu se syrskou vládou.

De Mistura řekl, že OSN je připravena okamžitě tento dialog zahájit v Ženevě v režimu čtyř pracovních skupin. O zprostředkování těchto rozhovorů se OSN pokusila v minulosti už dvakrát, ale bez úspěchu. Obě syrské strany se tehdy rozešly rychle kvůli sporům o to, zda má prezident Bašár Asad právo zůstat u moci.

Lavrov dnes prohlásil, že Rusko podporuje de Misturovo úsilí přispět k řešení krize.

Rusko prý přepravuje do Sýrie íránské zbraně

Vracel se ale k vídeňským jednáním, která by měla pokračovat do několika týdnů. Minulý týden na nich nebyli zástupci syrské vlády ani jejích oponentů. Lavrov do Vídně minulý týden přinesl seznam opozičních skupin, které by měly být podle Ruska do jednání zapojeny. Podobný seznam připravila také Saúdská Arábie. Dnes Lavrov řekl, že je nezbytné si vyjasnit, které ze skupin by měly být přizvány k rozhovorům. Kromě toho je třeba identifikovat extremistické formace, na něž by se nevztahovalo případné ujednání o příměří.

Cílem vídeňských rozhovorů je dosáhnout příměří a ustavit přechodnou syrskou vládu, která zemi dovede k volbám. Nepřehledná situace na bojišti ale vyjednání klidu zbraní značně komplikuje.

O vídeňských rozhovorech jednali dnes telefonicky také prezidenti Ruska a Turecka Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan. Turecko poslalo na vídeňská jednání svého ministra zahraničí a Putin s Erdoganem se dnes dohodli, že se sejdou na okraj summitu skupiny zemí G20, který se bude konat 16. listopadu v Turecku. Ankara patří na rozdíl od Moskvy k odpůrcům Asada, avšak Erdogan podle ruských médií Putinovi řekl, že je připraven k jednání o Sýrii s Ruskem.

Turecko přiznalo útoky na Kurdy na severu Sýrie

Newsletter