Dolar začíná nový týden pod tlakem. Dolarový index oslabuje směrem k hranici 90 bodů, euro mírně sílí nad 1,2170 EURUSD. Procyklické měny profitují z tlaků na slabší dolar. Silnější by měly otevřít i měny regionu, včetně koruny pod 26,10 za euro.

Rusko má v plánu vybudovat v Íránu osm jaderných reaktorů

Rusko má v plánu postavit v Íránu osm jaderných reaktorů. Teheránu Moskva poskytne také půjčku 2,2 miliardy eur (59,5 miliardy Kč) určenou na energetické projekty. V rozhovoru s ázerbájdžánskou agenturou Azertac to dnes uvedl ruský prezident Vladimir Putin.

„Našim íránským partnerům budeme dál pomáhat v jaderném programu, včetně obohacování uranu,“ řekl Putin.

Ruský prezident se v pondělí v Baku setká se svým ázerbájdžánským a s íránským protějškem Ilhamem Alijevem a Hasanem Rúháním. Na setkání by se kromě energetiky měli zabývat například také obnovou železničního spojení mezi svými zeměmi, což je podle Putina důležité pro rozvoj celého regionu kolem Kaspického moře.

Ruský koncern Rosatom už dříve o plánu na výstavbu osmi jaderných reaktorů v Íránu informoval. O čtyři jaderné bloky by měl rozšířit elektrárnu v Búšehru, s jejíž stavbou už v minulosti Rusko Íránu pomáhalo. Místo výstavby dalších reaktorů známo není.

Rusko bylo kromě USA, Číny, Francie, Británie a Německa jedním z účastníků rozhovorů, na nichž se dojednala dohoda omezující íránský jaderný program. Součástí dohody byl mimo jiné převoz většiny íránských zásob obohaceného uranu do Ruska.

Newsletter