Dnešní zasedání Fedu se na trzích projevuje v nízké volatilitě. Euro proti dolaru se pohybuje v podstatě do strany na úrovni 1,2120 EURUSD. Měny regionu sílí. Koruna zpevnila pod 25,45 za euro.

Rusko zvažuje obnovení letů do Egypta

Zhruba sedm měsíců po útoku na ruské osobní letadlo nad Sinajským poloostrovem chtějí Moskva a Káhira znovu obnovit letecký provoz. Ruský prezident Vladimir Putin mluvil po telefonu se svým egyptským protějškem Abdalem Fattáhem Sísím o lepších bezpečnostních opatřeních v Egyptě, po jejichž zavedení by mohla ruská letadla opět začít létat do oblíbené turistické destinace. Uvedla to agentura DPA s odvoláním na tiskové prohlášení Kremlu.

Moskva přerušila spojení s Egyptem po bombovém útoku na ruské osobní letadlo při letu z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu na konci října. Při neštěstí zahynulo všech 224 cestujících. K útoku se přihlásil Islámský stát.

Rusko uvedlo, že za útok mohou špatná bezpečnostní opatření v Egyptě. Vláda v Káhiře pak pověřila britské experty, aby jí pomohli zlepšit bezpečnostní opatření, hlavně na letištích v Káhiře a Šarm aš-Šajchu.

Kvůli nárůstu počtu islamistických útoků na turisty v čele s útokem na ruské letadlo klesl v prvním čtvrtletí počet turistů v Egyptě meziročně o 40 procent. Cestovní ruch je pilířem egyptské ekonomiky a hlavním zdrojem tvrdé měny.

Newsletter