Ruský dobrodruh útočí na rekord amerického letce Fossetta

Ruský dobrodruh Fjodor Koňuchov urazil ve svém horkovzdušném balónu již více než polovinu plánované cesty kolem světa. Agentuře AP to dnes řekl jeho syn Oskar, podle kterého má Koňuchov šanci překonat dosavadní rekord Američana Steva Fossetta v samostatném nepřetržitém letu.

Oskar tvrdí, že se jeho otci daří s předstihem plnit časový plán. Očekává, že ve čtvrtek dorazí nad Jihoafrickou republiku. Přes Indický oceán by se pak Koňuchov mohl vrátit do Austrálie již tuto neděli, tedy 12. den po startu, čímž by o den překonal Fossettův rekord. Koňuchov zatím podle Oskara urazil přibližně 20.000 kilometrů a nyní mu zbývá posledních asi 13.000 kilometrů.

Koňuchov pokračuje úspěšně ve své cestě navzdory několika problémům. Podle svého syna trpí nedostatkem spánku a mrazivými teplotami. Neustále se také potřebuje posilovat baleným kyslíkem, protože se pohybuje ve výškách šesti až devíti tisíc metrů.

Pětašedesátiletý Koňuchov vzlétl se svým balónem před osmi dny u Northamu v australském státě Západní Austrálie. Jde o stejné místo, odkud v roce 2002 americký pilot Steve Fossett zahájil svůj oblet planety v horkovzdušném balónu. Právě Fossettova výprava byla dosud jedinou úspěšnou akcí tohoto typu.

Koňuchov je zkušený vzduchoplavec, námořník a horolezec. Jeho cílem je urazit 33.000 kilometrů dlouhou cestu za méně než 13 dní, což je doba, kterou to trvalo rekordmanovi Fossettovi, jenž později zemřel při letecké havárii v roce 2007.

Koňuchov se ubírá východním směrem přes Austrálii, Nový Zéland, Chile, Argentinu a Jihoafrickou republiku a poté zpět do Austrálie.

Balón Fjodora Koňuchova je 56 metrů vysoký a váží 1,8 tuny. Jako pohon využívá helium a horký vzduch.

Newsletter