Růst ekonomiky byl v 1. čtvrtletí vyšší než odhady ČNB

Vývoj tuzemské ekonomiky v prvním čtvrtletí byl proti odhadům České národní banky vyšší o 0,4 procentního bodu v meziročním i mezičtvrtletním vyjádření. Uvedl to dnes ředitel sekce měnové Tomáš Holub. Hrubý domácí produkt v prvním čtvrtletí podle dnešních zpřesněných údajů Českého statistického úřadu stoupl meziročně o tři procenta a proti předchozímu čtvrtletí o 0,4 procenta.

Odchylka meziročního růstu HDP v prvním čtvrtletí od prognózy ČNB byla způsobena zejména vyšší tvorbou zásob. Meziroční růst spotřeby domácností byl rovněž mírně nad odhady ČNB, v jejím růstu se odráží příznivý vývoj na trhu práce.

Naopak pod odhadem centrální banky byl růst spotřeby vlády. Rovněž čistý vývoz se v meziročním vyjádření zvýšil méně, než ČNB očekávala.

„V souhrnu lze konstatovat, že v prvním čtvrtletí 2016 došlo k očekávanému zpomalení meziročního růstu české ekonomiky, byť v poněkud menší míře, než ČNB předpovídala,“ uvedl Holub.

Podle prognózy ČNB domácí ekonomika letos zpomalí růst z loňských 4,3 procenta na 2,3 procenta. Zpomalení bude způsobeno především dočasným snížením hrubé tvorby kapitálu, do které se promítne především propad vládních investic financovaných z evropských fondů.

Newsletter