Na amerických trzích se dnes z důvodu státního svátku neobchoduje. Absence amerických obchodníků se patrně projeví na nižší likviditě dolarového trhu. Měny regionu oslabují. Nejvyšší ztráty registruje polský zlotý patrně reagující na zprávy z minulého týdne ohledně možného snížení sazeb a dalších intervencí.

Růst maďarské ekonomiky zpomalil na dvě procenta

Meziroční tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) Maďarska ve třetím čtvrtletí zpomalilo na 2,0 procenta z 2,8 procenta v předchozím kvartálu. Oznámil to dnes tamní statistický úřad. Hospodářský růst zaostal za očekáváním analytiků, kteří jeho tempo v průměru odhadovali na téměř 2,5 procenta.

Za růstem maďarské ekonomiky stály podle statistického úřadu zejména služby a zemědělství. Průmyslový sektor však stagnoval a výroba motorových vozidel klesla.

Cílem maďarské vlády je dosáhnout v celém letošním roce hospodářského růstu 2,5 procenta. Evropská komise nicméně podle své nejnovější prognózy očekává, že maďarská ekonomika letos vykáže růst pouze o 2,1 procenta, upozornila agentura MTI.

pmh spr

Newsletter