SafeFuture prodává výpočetní výkon, servery si pronajímá přímo od lidí

Rendering videa pro přední světová filmová studia, skupinové výpočty ve vědě a výzkumu či analýza digitálních měn – tři činnosti, které vyžadují obrovský výpočetní výkon, celosvětově nedostatkové zboží. Češi z firmy SafeFuture objevili způsob, jak jej díky unikátnímu softwaru a vlastním energetickým zdrojům generovat levněji než světová konkurence. Možnost takto investovat nabízí nyní i ostatním.

“Naše aktivum je výpočetní výkon. Toho je na světě celkově nedostatek, my jsme navíc schopni jej poskytovat až o 30 % levněji, než nejlevnější konkurence, a to právě díky unikátnímu SW řešení a vlastním energetickým zdrojům,” říká Martin Šuba, CEO firmy SafeFuture, který v minulosti působil například v inovační společnosti Creative Dock.

Největší poptávka po výpočetním výkonu vzniká pak ve třech odvětvích – renderingu videa, skupinových výpočtech dle zadání, např. velkých biochemických analýz pro vědecké ústavy a v poslední době také na analýzu virtuálních měn.

Prodejem výpočetní kapacity se zabývá celosvětově mnoho firem, existují dokonce speciální pooly, tržiště, kde se agreguje poptávka a nabídka. Většinou jsou přitom tyto pooly zaměřené na konkrétní trh – kupříkladu vědecké výzkumy. SafeFuture je součástí hned několika z nich, díky tomu může alokovat výpočetní výkon do jednotlivých aktivit na základě toho, jak jsou v daný moment ziskové a diverzifikovat tak riziko. “Využíváme portfolio činností, které jsou na zcela oddělených trzích, díky tomu můžeme zajistit stabilní a bezpečný výnos,” komentuje Šuba strategii své firmy.

Hlavní konkurenční výhodou SafeFuture je však kombinace levné energie z vlastních obnovitelných zdrojů, zejména vodních elektráren, a unikátního softwarového řešení, které si na míru své činnosti vyvinuli. Obojí vede k vyšší efektivitě a výnosům z investice do hardwaru.

Díky tomu nyní SafeFuture nabízí možnost investovat i ostatním, kteří hledají alternativy ke zhodnocení svých financí. SafeFuture lidem nabízí možnost zakoupit server, ten si zařadí do svého sítě a od investora jej dva roky pronajímá. Každý měsíc tak vyplatí část investice, zhodnocení po dvou letech je pak 15 procent, zároveň investorovi zůstává hardware ve vlastnictví. Již nyní, zhruba měsíc po otevření možnosti investovat, si proto SafeFuture pronajímá od desítek klientů přes stovku serverů. Do konce roku by inovativní projekt chtěl počet serverů zdesetinásobit, větší objem totiž nabízí další možnosti úspor.

Newsletter