Saúdové obnoví pomoc Libanonu na modernizaci armády

Saúdská Arábie obnoví finanční pomoc Libanonu, která má být využita k modernizaci armády a nákupu zbraní ve Francii. Rijád pomoc vypověděl před rokem na protest proti údajným nepřátelským postojům Libanonu, za nimiž podle Saúdů stál šíitský Hizballáh. Podle dohody má Bejrút v příštích deseti letech obdržet z Francie zbraně a vojenskou techniku v hodnotě tří miliard dolarů (73 miliard korun).

„Blokáda peněz byla zrušena. Skončilo to. Nastala opravdová změna,“ sdělil člen delegace libanonského prezidenta Michela Aúna, který navštívil Saúdskou Arábii. Zatím ale není jasné, kdy Saúdové začnou opět finančně pomáhat a v čem konkrétně. To má být předmětem dalšího jednání mezi experty obou zemí.

Loni v únoru Saúdská Arábie „přehodnotila vztahy s Libanonem“ zejména kvůli „politické a mediální kampani“ v Libanonu inspirované Hizballáhem a namířené proti Rijádu.

Spor se podle všeho týkal přístupu k syrské občanské válce, v níž Saúdská Arábie podporuje takzvaně umírněné povstalce a Hizballáh vládní síly prezidenta Bašára Asada. Od konce loňského roku panuje mezi oběma stranami v Sýrii příměří iniciované Ruskem, Asadovým spojencem, a Tureckem, podporujícím část rebelů. Koncem ledna by měly znesvářené strany obnovit mírové rozhovory. Příměří se netýká islamistů z Islámského státu a odnože Al-Káidy.

Newsletter