Schodek zahraničního obchodu USA v červenci nejnižší za 5 měsíců

Schodek zahraničního obchodu Spojených států se v červenci ve srovnání s předchozím měsícem snížil o 7,4 procenta na 41,9 miliardy dolarů (přes jeden bilion Kč), což byl nejnižší údaj od února. Přispěl k tomu růst vývozu. Zpráva, kterou dnes zveřejnilo americké ministerstvo obchodu, naznačuje, že americká ekonomika i v době obav ze zpomalení globálního ekonomického růstu, zůstává silná, uvedla agentura Reuters.

Analytici očekávali snížení deficitu jen na 42,4 miliardy USD. Červnový údaj o deficitu byl současně revidován na 43,8 miliardy USD z původních 45,2 miliardy USD.

Vývoz v červenci stoupl o 0,4 procenta na 188,5 miliardy USD a zaznamenal první nárůst od dubna. Vývoz však nadále brzdí silný dolar. Stoupl vývoz potravin, průmyslových součástek a surovin a kapitálového zboží. Vyšší byl i vývoz aut.

Hodnota zboží a služeb dovezených do země naopak klesla o 1,1 procenta na 230,4 miliardy USD. Dovoz aut však byl rekordní. Snížil se hlavně dovoz spotřebního zboží.

Vývoz do Číny klesl o 1,9 procenta a dovoz z Číny se snížil o 0,2 procenta. Deficit obchodu s Čínou se zvýšil proti červnu o 0,4 procenta na 31,6 miliardy USD.

Vývoz do Kanady klesl o 8,3 procenta a zřejmě se bude dále snižovat, protože kanadská ekonomika se ve druhém čtvrtletí propadla do recese. Vývoz do Brazílie pak byl nejnižší od února 2010. Vývoz do Evropské unie klesl o 5,3 procenta.

Newsletter