Šéf Bundesbanky: Země eurozóny má smět vyhlásit bankrot

Členská země eurozóny by měla mít možnost vyhlásit platební neschopnost, aniž by to vedlo ke zhroucení celého finančního systému. Řekl to dnes šéf německé centrální banky Jens Weidmann. Ve svém projevu v Essenu také kritizoval řeckou vládu za to, že není ochotna přistoupit k potřebným reformám. 

„Členské státy musejí převzít zodpovědnost za důsledky svých politických rozhodnutí. Moc a zodpovědnost musejí být v souladu,“ řekl šéf Bundesbanky, který je z titulu své funkce rovněž členem Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB). „V konečné instanci to vyžaduje možnost státní insolvence bez zhroucení finančního systému,“ citovala jej agentura Reuters. 

Weidmann také uvedl, že vláda řeckého premiéra Alexise Tsiprase zmařila naděje na to, že svými reformními kroky získá důvěru partnerů. „Zásadní je, aby byla v Řecku ustavena funkční vláda, která nasměruje ekonomiku a státní finance na udržitelný kurz,“ řekl. 

Silně zadlužené Řecko se kvůli nedostatku hotovosti potýká s hrozbou platební neschopnosti. Eurozóna v březnu schválila čtyřměsíční prodloužení záchranného programu, výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) z tohoto programu ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Na podobě reforem se ale Atény s věřiteli zatím neshodly. 

Newsletter