Šéf EK Juncker: Grexit na sto procent vylučuji

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker „na sto procent“ vylučuje řecký odchod z eurozóny. Šéf evropské exekutivy to řekl v rozhovoru, kterým dnes svou existenci zahájila evropská verze amerického zpravodajského serveru Politico. Juncker ale nebyl ohledně rozuzlení nynější řecké krize příliš optimistický, postěžoval si například na jen malou spolupráci Atén.     

Řecko stále nepředložilo trojici svých mezinárodních věřitelů podrobný seznam reforem, jak bylo s premiérem Alexisem Tsiprasem dohodnuto na okraj posledního summitu EU. Původní předpoklad přitom byl, že věc dál zásadně posunou ministři financí zemí platících společnou měnou, kteří se sejdou tento pátek v lotyšské Rize. Nyní se zřejmě řešení přinejmenším odkládá.     

Rozhovory se podle Junckerových vyjádření pro Politico sice v posledních dnech „hnuly správným směrem“, přesto prý ale zbývá ještě dlouhá cesta. Atény se dál snaží prosadit zmírnění úsporných opatření, ale Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond trvají na významných reformách výměnou za souhlas s uvolněním poslední části peněz ze stávajícího záchranného programu, tedy asi 2,7 miliardy eur (přes 70 miliard Kč).     

„Potřebujeme mít jasno a jasno nemáme. Už mi došla trpělivost. Zase jsem ji našel a nechci o ni přijít znovu,“ řekl serveru Politico Juncker. Podobné vyčerpání z řeckého přístupu k problému dávají v posledních dnech najevo i jiní evropští představitelé.     

Předseda Evropské komise v rozhovoru připustil, že jeho optimismus ohledně udržení Řecka uvnitř společné evropské měny má základ spíše v nepředstavitelnosti jiné možnosti než ve faktickém postupu konkrétních jednání.     

Rozhovor s předsedou Evropské komise se stal hlavním materiálem pro dnešní počátek provozu Politico Europe – evropské verze amerického serveru Politico. Na bruselské mediální scéně ambiciózní web nahradil dosavadní respektovaný European Voice, který vycházel každý týden také v tištěné verzi.     

Americké Politico společně s německým vydavatelstvím Axel Springer převzaly European Voice loni 10. prosince.     

Politico Europe vede Matthew Kaminski, někdejší komentátor mezinárodní politiky z Wall Street Journal. Redakci pro začátek představuje několik desítek novinářů v bruselské centrále a reportéři ve městech po kontinentu.     

Politico vzniklo v USA v roce 2007 jako nezávislá a nestranná zpravodajská organizace. Velmi rychle si ve Washingtonu získalo respekt, měsíčně nyní jeho stránky podle dnešní tiskové zprávy navštěvuje na sedm milionů čtenářů.     

European Voice zahájil činnost v roce 1995 jako součást skupiny týdeníku Economist. Od roku 2013 jej vlastnila francouzská holdingová společnost. 

Newsletter