Dolar zahajuje týden slabší v dolarovém indexu i proti euru. Společná měna sílí nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu jsou v zisku. Koruna posiluje pod 25,50 za euro.

Šéfka MMF vzkazuje vládám: Podpořte ekonomiky

Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová vybídla politické činitele po celém světě k podpoře hospodářského růstu. Bojovat by se mělo také s finančními riziky, které s sebou nese dostupnost levných úvěrů, prohlásila Lagardeová před pátečním zahájením podzimního zasedání MMF a Světové banky (SB).

Oživování ve Spojených státech podle ní pokračuje a zvýšení úrokových sazeb ze současných rekordních minim se přibližuje. Zpomalující hospodářská aktivita v Číně a nedávná kolísavost na finančních trzích ale měly napříč celým světem větší vedlejší efekty, než se předpokládalo.

„Političtí činitelé stále více zápolí s těžkými politickými kompromisy,“ uvedla Lagardeová. Vybídla přitom k pečlivě sestavenému souboru opatření, která by podpořila poptávku, ale zároveň se vypořádala s finančními riziky.

MMF tento týden zhoršil odhad růstu globální ekonomiky. Jeho tempo podle jeho nejnovější prognózy letos zpomalí na 3,1 procenta z loňských 3,4 procenta. Fond svůj krok vysvětlil zejména nízkými cenami komodit a zpomalením růstu čínské ekonomiky.

Newsletter