Shell prý začal přes Slovensko dodávat zemní plyn na Ukrajinu

Britsko-nizozemský energetický koncern Royal Dutch Shell zahájil dodávky zemního plynu na Ukrajinu. Během dubna tam hodlá dodat nejméně 120 až 130 milionů krychlových metrů suroviny, informoval dnes ukrajinský zpravodajský server Liga, který se odvolává na vládní zdroj. Dodávky údajně putují přes Slovensko a cena činí 253 dolarů (zhruba 6545 Kč) za 1000 metrů krychlových. 

Shell by se tak podle agentury Reuters stal již druhou globální energetickou společností, která dodává plyn na Ukrajinu. Loni podepsal dohodu o prodeji plynu ukrajinské státní plynárenské firmě Naftogaz norský Statoil. 

Ukrajina předloni začala nakupovat plyn v členských zemích Evropské unie, aby snížila svou závislost na dodávkách z Ruska. V loňském roce získala z EU zhruba pět miliard metrů krychlových plynu, což odpovídalo více než čtvrtině jejího celkového dovozu. 

Rusko loni v červnu přestalo Kyjevu dodávat plyn kvůli sporům o cenu a kvůli dluhům, které měla Ukrajina za předchozí dodávky z Ruska. Zásobování obnovil ruský plynárenský koncern Gazprom až díky říjnové dohodě o „zimním cenovém balíku“. Podle této dohody Ukrajinci platili za plyn 329 dolarů za 1000 metrů krychlových. 

Začátkem dubna podepsal Gazprom s ukrajinským Naftogazem smlouvu o dodávkách plynu na Ukrajinu na druhé čtvrtletí. Cena byla stanovena na 248 dolarů za 1000 metrů krychlových. 

Ukrajina spotřebovává téměř 50 miliard metrů krychlových plynu ročně, z toho zhruba 20 miliard pokrývá vlastní těžbou a zbytek dovozem.

Newsletter