Skandál polských bankéřů a politiků: záznamy jsou na internetu

Více než 250 stran akt z vyšetřování takzvané odposlechové aféry, která před rokem výrazně poškodila pověst vlády tehdejšího polského premiéra Donalda Tuska, se objevilo na internetu. Na svém facebookovém profilu je zveřejnil kontroverzní podnikatel Zbigniew Stonoga, který tvrdí, že dává k dispozici jen to, co je už dva týdny přístupné na čínských serverech. 

Podle vyšetřovatelů jde o autentické dokumenty. Portál wyborcza.pl napsal, že nepřinášejí do aféry spojené s odposlechy čelních polských politiků nic nového, ale na veřejnost se dostaly osobní údaje některých lidí. „Nemáme možnost zablokovat dokumenty, které se nacházejí na Facebooku,“ cituje agentura DPA Renatu Mazurovou ze státního zastupitelství Varšava-Praga, které odposlechovou aféru vyšetřuje. Než se akta dostala na internet, vidělo je něco před deset lidí: podezřelí, jejich advokáti, poškození a jejich zplnomocněnci. 

Polský týdeník Wprost loni v červnu začal zveřejňovat přepisy odposlechů rozhovorů ministrů, stranických funkcionářů a podnikatelů z jedné varšavské restaurace. Polská veřejnost se mohla dozvědět leccos ze zákulisí politiky a přesvědčit se o tom, že čelní představitelé země mezi sebou mluví vulgárně a zcela nediplomaticky.

Na nahrávkách byl zachycený například guvernér Polské národní banky Marek Belka, bývalý ministr vnitra Bartlomiej Sienkiewicz nebo tehdejší šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski, který v současnosti zastává post předsedy dolní komory polského parlamentu. V jednom z odposlechů Sikorski, dříve jeden z politiků, s nímž Polsko dříve spojovalo své naděje na posílení svého vlivu na mezinárodní scéně, kritizoval americko-polské vztahy, které podle něho „za moc nestojí“. O britském premiérovi Davidu Cameronovi mluvil jako o neschopném a o některých jeho krocích se vyjadřoval vulgárně. 

Newsletter