Slovenské ministerstvo financí navrhlo rozpočet s nižším schodkem

Slovenské ministerstvo financí předložilo návrh státního rozpočtu na příští rok, který počítá s dalším snížením schodku veřejných financí. Vyplývá to z materiálu, které dnes ministerstvo zveřejnilo.

Veřejný schodek by měl v příštím roce klesnout na 1,29 procenta výkonu ekonomiky z letošních původně očekávaných 1,93 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Podle ministerstva financí by ovšem letošní hospodaření státu mohlo skončit s deficitem těsně nad dvěma procenty HDP.

Schodek samotného státního rozpočtu na hotovostním principu podle předlohy stoupne na bezmála 2,43 miliardy eur (65,7 miliardy Kč) z letos naplánovaných 1,97 miliardy eur (53,2 miliardy Kč). Součástí veřejných financí Slovenska je kromě státního rozpočtu i hospodaření dalších veřejných institucí včetně zdravotních pojišťoven a samosprávy.

Slovenské ministerstvo financí předpokládá v příštím roce další zrychlení tempa růstu ekonomiky, a to na 3,7 procenta z letos odhadovaných 3,2 procenta.

Koaliční vláda premiéra Roberta Fica po březnových volbách posunula termín plánovaného dosažení vyrovnaného rozpočtu veřejných financí na rok 2019, zatímco dříve byl cíl stanoven na rok 2018.

Newsletter