Slovensko má novou vládu, Fico je potřetí premiérem

Necelé tři týdny po parlamentních volbách má Slovensko novou vládu. Prezident Andrej Kiska večer jmenoval členy koaličního kabinetu pod vedením dosavadního premiéra Roberta Fica, který se tak potřetí stal předsedou slovenské vlády.

Koalice složená z levicového Směru-sociální demokracie (Směr-SD) a trojice pravicových stran – Slovenské národní strany (SNS), Most-Híd a Sítě – střídá dosavadní jednobarevný kabinet Ficova Směru-SD, který byl v úřadu od roku 2012. Fico stál v čele slovenské vlády i v letech 2006 až 2010 a je nejdéle sloužícím premiérem v novodobé historii Slovenska.

Směr-SD, který volby 5. března vyhrál, ale současně přišel o většinu ve sněmovně, obsadil v nové vládě devět z celkového počtu 15 míst. Kromě premiéra ve funkci zůstali dosavadní šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák, jakož i ministři financí, vnitra, sociálních věcí a kultury.

„Jsem přesvědčen, že stabilní vláda je to, co může Slovensku pomoci. Vítám, že je to vláda historického kompromisu. Po dlouhých letech se setkávají představitelé dvou stran, kteří měli na různé věci rozdílné názory. Je to i odrazem vynikajících slovensko-maďarských vztahů,“ řekl Fico ke složení vládní koalice, ve které jsou poprvé zastoupeny jak nacionalistická SNS, tak strana Most-Híd, jež hájí i práva početné maďarské menšiny. Pravě vztahy mezi Slovenskem a Maďarskem byly ještě za první Ficovy vlády vyhrocené.

Newsletter