Sněmovní debata o privatizaci OKD skončila zatím bez výsledku

Dnešní sněmovní debata o někdejší privatizaci těžební společnosti OKD skončila bez výsledku. Premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) kvůli ní kritizoval v podstatě jen předseda poslanců opozičního Úsvitu Marek Černoch. Sobotka byl ministrem financí v době, když stát prodával menšinový podíl ve firmě. Kdy bude diskuse pokračovat, není jasné.

Za hlavní problém ohledně privatizace OKD označil Sobotka v poměrně obsáhlé úvodní řeči dění v 90. letech minulého století, kdy stát firmu převedl na akciovou společnost a následně v ní ztratil takzvanou divokou privatizací většinový podíl, aniž získal odpovídající protihodnotu. „Slyšeli jsme pohádku plnou čísel,“ reagoval Černoch. Sobotka podle něho nezmínil jednu zásadní věc, a to, že je pod prodejem menšinového podílu OKD z roku 2004 podepsán.

„Jedná se o tunel, vůči kterému je tunel Blanka malou skulinkou,“ prohlásil Černoch. Řekl taky, že podle některých zdrojů bylo ze společnosti OKD, která je nyní v insolvenci, vyvedeno 100 až 120 miliard korun.

Debatu o privatizaci OKD podnítila i KSČM, její poslanec Leo Luzar byl vůči Sobotkovi mnohem smířlivější. Podle něho premiér popsal, co se dělo. Ovšem jsou za tím podle Luzara konkrétní lidé a politické strany. Konkrétně zmínil někdejší Občanskou demokratickou alianci a bývalého šéfa tehdejšího Fondu národního majetku Romana Češku. Nezařazený poslanec Karel Fiedler se tázal, proč předchozí vlády nějak nereagovaly na to, že privatizace už v 90. letech nebyla v pořádku.

Poslanci mluvili i o současné situaci v OKD. Někteří komunisté vinili vládu z toho, že zvýhodňují horníky ze severní Moravy vůči havířům ze severních Čech.

Úsvit by chtěl k privatizaci zřídit vyšetřovací komisi, jeho poslanci dnes uvedli, že pod žádostí mají dostatečný počet podpisů. Obsáhlý návrh usnesení předložili Sněmovně komunisté. Na hlasování o něm se ale už dnes nedostalo. Debatu, do níž se hlásí ještě desítka poslanců, přerušil jiný pevně zařazený bod. Kdy se poslanci k diskusi o OKD vrátí, bude záviset na dohodě předsedů sněmovních frakcí.

Newsletter