Sněmovní komise k reorganizaci policie vyslechne státní zástupce

Sněmovní vyšetřovací komise ke sporné reorganizaci celostátních policejních útvarů vyslechne dnes odpoledne státní zástupce. Na uzavřené zasedání mají dorazit nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová a náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár.

Členové komise by mohli debatovat i o únicích informací, které se objevily v některých médiích. Podle předsedy Pavla Blažka (ODS) sice nepocházejí od poslanců, ale spíše ze spisů. Chce navrhnout protiopatření.

Reorganizace policejních útvarů vyvolala značnou roztržku mezi koaličními ČSSD a ANO, kritizovali ji někteří žalobci. Komise se zabývá různými podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů z protimafiánského útvaru i státních zástupců z olomouckého vrchního státního zastupitelství ohledně změn v policii. Výsledky má dát plénu do konce října.

Komise už dříve vyslechla bývalého šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu, který od policie kvůli nesouhlasu s reorganizací odešel, a olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana. Ištvan dal členům komise dokument, který vypracoval bývalý detektiv protimafiánského útvaru Jiří Komárek. Výslech Komárka, jenž se kvůli reorganizaci dostal do ostrého sporu s policejním prezidentem Tomášem Tuhým, členové komise v srpnu nedokončili.

Před poslance už předstoupili Tuhý, jeho náměstek Zdeněk Laube a náměstek ředitele nové Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Vild, jenž dříve vedl protikorupční útvar. V plánu jsou i výslechy ministrů vnitra a financí Milana Chovance (ČSSD) a Andreje Babiše (ANO), prezidentova kancléře Vratislava Mynáře a bývalého ředitele civilní kontrarozvědky Jiřího Langa.

Newsletter