Sobotka: ČR je nejkritičtější zemí EU ke zpřísnění držení zbraní

Česká republika je nejkritičtější ze zemí EU k navrhované směrnici o zpřísnění legálního držení zbraní. Poslancům to dnes při interpelacích řekl premiér Bohuslav Sobotka. Šance na odmítnutí této směrnice, o níž mají příští týden rozhodovat unijní ministři, však nechtěl předjímat.

„Česká republika s vysokou pravděpodobností vyjádří 10. června na zasedání Rady (pro spravedlnost a vnitřní věci) své negativní stanovisko,“ uvedl předseda vlády. Snahy o zmírnění směrnice podle něj nebyly úspěšné a nizozemské úpravy ji naopak ještě více zpřísňují. „Rada schvaluje tento návrh kvalifikovanou většinou. V tuto chvíli tedy nemohu předjímat, jakým způsobem toto hlasování dopadne,“ dodal.

Sobotka také uvedl, že odmítavý postoj ke směrnici mají také Slovensko, Polsko, Rakousko a Švýcarsko. Mezi příznivce přísnější regulace střelných zbraní naopak patří Francie, Itálie, Španělsko, Portugalsko, Chorvatsko a Švédsko.

Sobotka zopakoval, že návrh předkládaný pod záminkou boje proti terorismu by vedl k zákazu statisíců zbraní v Česku. Důvodem je zamýšlené přesunutí většiny poloautomatických zbraní mezi zakázané zbraně. Kritizován je rovněž požadavek na znehodnocení zakázaných zbraní ve sbírkách a muzeích.

Návrh směrnice odmítly vláda i obě komory českého Parlamentu s poukazem na to, že teroristé své činy páchají nelegálně získanými zbraněmi, nikoli legálně drženými. Podle analýzy ministerstva vnitra by dopady směrnice mohly být rizikem pro vnitřní bezpečnost ČR a znamenaly by ztrátu tisíců pracovních míst.

Newsletter