Sobotka: Politici s přístupem k informacím musejí být odpovědní

Politici, kteří mají přístup k bezpečnostním informacím, se musejí chovat odpovědně, uvedl na facebooku premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). V opačném případně podle něj hrozí, že spojenci Česku další důležité poznatky nesdělí. Premiér tak reagoval na středeční vyjádření prezidenta Miloše Zemana, že v Česku se pohybuje člověk podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi. Hlavu státu kvůli tomu už kritizovali poslanci či bezpečnostní experti.

Zeman v rozhovoru pro Český rozhlas Plus řekl, že se na českém území potlouká jistý člověk z Maghribu. „Je důvodně podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi,“ uvedl. Maghribem je označován region v Africe na severu Sahary a západně od Nilu, tedy například Maroko, Alžírsko, Tunisko nebo Libye. Podle Bezpečnostní informační služby i ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) neexistují informace, že by Česku nyní hrozil útok.

Sobotka na facebooku napsal, že nejsilnější zbraní v boji s terorismem jsou informace. „Kontrolní rámy, drony a policisté se samopaly mají jistě svůj význam, ale klíčové jsou informace, které naše bezpečnostní složky dokážou včas získat,“ uvedl. Rychlost a spolehlivost informací tak podle něj rozhoduje o bezpečnosti občanů.

Řada informací pochází od zahraničních spojenců, dodal Sobotka. „Budou nám je poskytovat, pokud pro ně budeme důvěryhodní,“ řekl. Politici, kteří mají k podobným informacím přístup, se musí v zájmu občanů ČR chovat odpovědně, dodal. „Platí tady jednoznačně: mluviti stříbro, ale mlčeti zlato,“ uvedl. V opačném případě podle premiéra hrozí, že už Česku nikdo důležité informace neposkytne.

Premiér uklidňoval občany už ve středu krátce po Zemanových slovech. Vyjádření hlavy státu odsoudili například poslanci Ivan Gabal (KDU-ČSL), Daniel Korte (TOP 09) či Jana Černochová (ODS). Zeman podle nich ohrozil bezpečnost, vyvolává paniku, zemi zdiskreditoval či ohrozil spolupráci českých rozvědek se zahraničními.

Newsletter