Sobotka: Stupeň teroristického ohrožení v ČR? Asi nula

Pokud by už nyní platila v Česku připravovaná škála možných teroristických hrozeb, byl by v současné době stupeň ohrožení asi na nule. „Nejsou žádné informace o nějaké konkrétní hrozbě útoku na českém území,“ řekl v dnešních Otázkách Václava Moravce v České televizi premiér Bohuslav Sobotka.

Zavedení stupňů bezpečnosti je reakcí na loňské teroristické útoky v Paříži v lednu a listopadu, při kterých celkem zemřelo 147 lidí. Materiál již dříve schválila bezpečnostní rada státu, v pondělí se jím bude zabývat vláda. Podle Sobotky pomůže stupnice i k tomu, aby případné riziko více a srozumitelně vysvětlila veřejnosti.

Jednotlivé stupně bude vyhlašovat vláda na návrh ministra vnitra. Pokud bude hrozit nebezpečí, bude moci zvýšený stupeň vyhlásit přímo ministr vnitra. Nejnižší stupeň ohrožení bude označen nulou, která představuje ideální stav, při němž není žádná hrozba útoku na českém území.

První stupeň bude označen žlutým trojúhelníkem, který upozorní na existenci obecného ohrožení terorismem. Druhý stupeň bude znázorňovat oranžový trojúhelník. Tento stav upozorní na existenci zvýšené pravděpodobnosti ohrožení terorismem a vyhlašuje se v návaznosti na předchozí události či informace o hrozbě projevů terorismu. Třetí stupeň bude představovat červený trojúhelník. Tento stav zavede vysoký stupeň bdělosti a pohotovosti, při nichž je teroristický útok očekáván s vysokou pravděpodobností nebo už se stal a je potřeba přijmout opatření k zamezení pokračování či opakování útoku a minimalizovat následné škody.

Newsletter