Sobotka svolal jednání kvůli pomalé přípravě čerpání peněz z EU

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) svolává mimořádné jednání Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy, uvedl Úřad vlády v tiskové zprávě. Předseda kabinetu není spokojen s tempem a postupem prací jednotlivých resortů při přípravě na čerpání evropských peněz, vysvětlil. V programovém období 2014 – 2020 má ČR k dispozici přibližně 650 miliard korun. Termín jednání rady ČTK zjišťuje.

„Nechci, abychom v čerpání evropských prostředků opakovali chyby minulých vlád, kdy docházelo ke značnému zpožďování čerpání a také ohrožení evropských peněz,“ uvedl Sobotka. Na ministerské úrovni má proto rada řešit, jakými konkrétními kroky u každého z resortů urychlit přípravu. Čerpání peněz z EU by mělo být prioritou každého odpovědného člena vlády, dodal.

Důležité úkoly musí podle Sobotky splnit zejména ministerstvo financí. „Jedná se především o předložení novely rozpočtových pravidel, která bude definovat podmínky pro žadatele, kteří budou neúspěšní s žádostmi o dotace,“ řekl Sobotka.

Dalším úkolem šéfa státní pokladny Andreje Babiše (ANO) má být rychlé dokončení auditu designace u jednotlivých operačních programů, aby mohl Brusel začít proplácet v novém období první peníze, dodal premiér. Ministerstvo má také definovat jasná pravidla pro finanční nástroje v rámci čerpání peněz z EU.

Od svého vstupu do Evropské unie v květnu 2004 Česká republika čerpala a čerpá evropské peníze ve třech programových obdobích. V prvním zkráceném do roku 2006 získala zhruba 80 miliard korun. Ve třetím období pro roky 2014 – 2020 je k dispozici zhruba 650 miliard korun.

Newsletter