Sobotka: Urychlit čerpání peněz z EU musejí všichni včetně Babiše

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) není spokojen s tempem rozjezdu čerpání evropských fondů. Výrazně zrychlit přípravu čerpání peněz musejí všichni odpovědní členové vlády včetně ministra financí Andreje Babiše (ANO), uvedl v dnešním prohlášení předseda vlády. Reagoval tak na Babišův dopis, v němž vicepremiér odmítl Sobotkovy výtky ohledně čerpání evropských fondů.

„Právě ministerstvo financí má v oblasti přípravy na čerpání fondů několik důležitých úkolů, které je nutné co nejdříve splnit a které za něj nemůže udělat nikdo jiný. Přidat v tempu musí tedy i na ministerstvu financí,“ uvedl premiér v prohlášení, které dnes ČTK poskytl mluvčí vlády Martin Ayrer.

Sobotka chtěl po ministrovi vysvětlení, proč nebyl minulý týden na jednání o fondech, a vyčetl mu, že jeho úřad nezpracoval důležitý dokument. Babiš v odpovědi odmítl, že ministerstvo financí způsobuje největší překážky pro úspěšné čerpání strukturálních a investičních fondů. „Tuto tezi odmítám, protože je zcela nepravdivá, a považuji za skandální, že informace o ní mají k dispozici média dříve než ministr financí,“ napsal Babiš v odpovědi. Z jednání Rady Evropských strukturálních a investičních fondů (ESIF) se řádně omluvil a byl připraven ho zastoupit odborný náměstek, poznamenal.

Babiš si myslí, že jelikož rada projednává zásadní odborné otázky ohledně auditního orgánu, který je na něm nezávislý, nepokládá svou účast za vhodnou ani účelnou. „Skutečnost, že podle Statutu Rady ESIF je účast ministra nezastupitelná, považuji za zcela nelogickou,“ napsal ministr.

Předseda hnutí ANO se v den porady o dotacích sešel s lékaři v karlovarské nemocnici, o čemž informoval na sociálních sítích. Na jednání o dotacích chyběli podle serveru iHNED.cz, jenž na Sobotkův dopis Babišovi v úterý upozornil, i další ministři. Premiér proto svolal na 1. června mimořádné jednání na toto téma a očekává „aktivní účast“ všech odpovědných členů vlády včetně ministra financí.

„Nejsem spokojený s tempem rozjezdu čerpání nových evropských fondů. Ministerstva musí podle mého názoru výrazně zrychlit přípravu čerpání peněz na nové programové období a vyřešit všechny administrativní a věcné problémy,“ uvedl dnes Sobotka. V programovém období 2014 až 2020 má Česko k dispozici přibližně 650 miliard korun, „proto musí být zlepšení stávajícího stavu prioritou každého odpovědného ministra“, dodal předseda vlády.

Newsletter