Société Générale chce prodat svůj podíl v čínském podílovém fondu

Francouzská banka Société Générale jedná o prodeji svého 49procentního podílu ve fondu, který provozuje společně s čínskou Baosteel Group. S odvoláním na informované zdroje to dnes uvedla agentura Reuters. Podíl by měl získat soukromý investiční fond Warburg Pincus. Francouzská banka patřila mezi první zahraniční firmy, které vstoupily na čínský trh s podílovými fondy, když čínské úřady tento trh otevřely zahraničním investorům.

Se společností Baosteel Group, která provozuje v Číně druhou největší ocelárnu, se Société Génerale spojila v roce 2003. Společně vytvořily fond, který se jmenuje Fortune SG Fund Management. Tvrdá konkurence čínských firem ale přiměla Société Générale přehodnotit svou přítomnost v zemi. Své podíly ve fondech prodaly už i jiné zahraniční instituce, jako například Bank of New York Mellon, Aviva a Value Partners.

Ani jedna ze zmíněných firem se ke zprávě zatím nevyjádřila. Objem aktiv ve správě Fortune SG na konci června dosahoval 157,5 miliardy jüanů (568 miliard Kč), což z fondu dělá podle výše majetku 16. největší podílový fond v Číně.

Zdroje agentury Reuters neuvedly, jakou hodnotu by dohoda o prodeji podílu mohla mít. Hodnota správce aktiv se ale většinou stanovuje ve výši dvou až tří procent objemu majetku ve správě.

Warburg Pincus podle jednoho ze zdrojů sází na to, že trh podílových fondů v Číně přinese v dlouhodobém výhledu vysokou návratnost. Hodnota čínského trhu podílových fondů nyní dosahuje asi 1,2 bilionu dolarů (29 bilionů Kč). Warburg má s Baosteel Group obchodní vztahy už z dřívějška, v roce 2014 investoval do její divize Baosteel Gases.

Podle čínských zákonů mohou mít zahraniční investoři v čínském podílovém fondu podíl maximálně 49 procent.

Newsletter