Soud povolil vydání britského hackera do USA kvůli útoku na vládu

Britský hacker, obviněný z proniknutí do počítačových systémů amerických úřadů, může být vydán do Spojených států. Rozhodl o tom dnes londýnský soud, který nedal na argumenty obhájců, že se muž trpící Aspergerovým syndromem může v americkém vězení pokusit o sebevraždu.

„Pokud jste tady kvůli spravedlnosti, tak ta tu nebyla,“ prohlásil po vynesení rozsudku dvaatřicetiletý autista Lauri Love. Podle obvinění amerických úřadů se v letech 2012 až 2013 opakovaně nabourával do systémů americké armády, protiraketové ochrany, vesmírné agentury NASA, federální policie FBI či centrální banky FED. Prokuratura jej viní z toho, že byl ve spojení s hackerskou skupinou Anonymous a měl za cíl narušit provoz amerických úřadů.

Žalobci v jeho činech vidí vážné ohrožení bezpečnosti země a v případě odsouzení mu hrozí až doživotní vězení.

„Připouštím, že pan Love trpí fyzickými i psychickými problémy, ale dospěla jsem k závěru, že vybavení amerických věznic je takové, že mohu být spokojena s tím, jak budou zajištěny jeho potřeby,“ uvedla v odůvodnění rozsudku soudkyně Nina Tempiaová.

Aby mohl být vydán, musí rozhodnutí soudu potvrdit britské ministerstvo vnitra.

Love trpí depresemi a psychózami a prohlásil, že si v americké věznici vezme život. Očekává se, že se jeho advokáti proti dnešnímu rozhodnutí odvolají.

Newsletter