Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Jediná koruna krátce oslabila zpět nad 25,50 za euro, aby se poté vrátila zpět pod tuto hranici.

Soud se začal potřetí zabývat případem bývalého šéfa CzechInvestu

Obvodní soud pro Prahu 2 se dnes začal potřetí zabývat případem bývalého ředitele agentury CzechInvest Miroslava Křížka v kauze vypracování personálního auditu, jenž se podle vyšetřovatelů nikdy neuskutečnil. Agentura za něj zaplatila dva miliony korun. Druhým obžalovaným v kauze je Zdeněk Hurský, který tvrdí, že audit vytvářel. Soud bude pokračovat 20. prosince kvůli novým důkazům.

Policie případ vyšetřovala od srpna 2012, kdy prohledávala kanceláře agentury v Praze. Detektivové tehdy personální audit nenašli, a tak usoudili, že zakázka posloužila jen k vyvedení peněz z agentury. Křížek podle spisu audit objednal u svého známého Hurského, který se však takovým poradenstvím nezabývá.

Případ dnes opět začal projednávat prvoinstanční soud, kterému ho vrátil odvolací soud. Mimo jiné kvůli tomu, že nesprávně posoudil právní kvalifikaci kauzy. Křížek ve zrušeném rozsudku dostal 1,5roční podmínku za porušení svých povinností ve vedoucí pozici v úřadu. Hurského potrestal za spolupodílnictví. Původně je obžaloba vinila z podvodu. Oba muži vinu odmítají. Chyby podle nadřízeného soudu byly i ve zdůvodnění rozsudku, které částečně vycházelo ze spekulací. Poprvé do kauzy zasáhl městský soud, když zrušil osvobozující rozsudek nad oběma muži.

Křížka do čela CzechInvestu jmenoval v září 2010 tehdejší ministr průmyslu Martin Kocourek (ODS). Křížek stál v čele agentury do srpna 2012, kdy byl odvolán ministrem průmyslu Martinem Kubou (ODS) v souvislosti s pochybením v jiné zakázce. CzechInvest má na starosti podporu zahraničních investorů v Česku či pomoc českým firmám při hledání partnerů v cizině.

Newsletter