Španělští konzervativci vyhráli volby, sami ale vládnout nemohou

Vítězem španělských voleb je podle průzkumu, provedeného při odchodu voličů z volebních místností, vládnoucí Lidová strana. V příštím parlamentu, který má 350 křesel, by měla získat mezi 117 a 121 mandáty.

Na druhém místě by mělo být levicové hnutí Unidos Podemos, jemuž průzkum přisuzuje 91 až 95 křesel. Třetí socialisté mají mít 81 až 85 mandátů a čtvrté středopravé hnutí Ciudadanos 26 až 30 křesel.

K vytvoření většinové koalice je zapotřebí 176 mandátů. Volební účast dosahovala předběžně 51 procent, a byla tak zřejmě nejnižší v dějinách demokratických voleb v zemi.

Pokud tento průzkum volební výsledky potvrdí, pak se radikální hnutí Unidos Podemos stane dominantní silou španělské levice, což byla role, která historicky vždy patřila socialistům. Z volební matematiky, odvozené od průzkumu, navíc vyplývá fakt, že Unidos Podemos a socialisté by mohli mít dostatek hlasů k vytvoření levicové vlády.

Konzervativní lidovci získali v loňských prosincových volbách 123 křesel. Pokud se tedy průzkum potvrdí, mírně si pohorší. Hnutí Ciudadanos, jejich potenciální spojenec, si patrně zachová dosavadní poslanecké zastoupení.

Dnešní volby měly prolomit pat, který byl výsledkem prosincového hlasování. Hlavní strany se po volbách nedokázaly dohodnout na složení koaliční vlády.

Newsletter