Dolar navýšil ztráty v dolarovém indexu pod 90 bodů a proti euru nad 1,2200 EURUSD. Korunu podpořilo silnější euro a vyšší tržní sazby. Aktuálně se obchoduje těsně nad 25,40 za euro.

SPD podpořila dohodu o volném obchodu EU s Kanadou (CETA)

Sociálnědemokratická strana Německa (SPD), která je členem vládní koalice s Křesťanskodemokratickou unií (CDU), dnes na konventu ve Wolfsburgu podpořila uzavření dohody CETA o volném obchodu mezi Evropskou unií a Kanadou. Podpořila tak stanovisko svého předsedy, vicekancléře Sigmara Gabriela, informovala agentura DPA.

Uplynulý víkend demonstrovalo v Berlíně proti zamýšlenému uzavření dohody CETA, ale hlavně proti dohodě o volném obchodu EU se Spojenými státy (TTIP) přinejmenším 150.000 lidí. Smlouva s Kanadou už je dojednaná a předpokládá se, že s ní němečtí politici nakonec vysloví souhlas. TTIP to ale bude mít v Německu složitější a neočekává se, že se ji podaří uzavřít do konce funkčního období amerického prezidenta Baracka Obamy.

Gabriel podle DPA řekl, že za CETA se dnes postavily dvě třetiny delegátů konventu. Vicekancléř se v uplynulých týdnech důrazně vyslovoval pro uzavření dohody s Kanadou, a pokud by s ním delegáti odmítli souhlasit, byl by jeho politický osud nejistý.

CETA, která má snížit cla u 98 procent zboží a umožnit firmám, aby se u protistrany ucházely o veřejné zakázky, má být podepsána na summitu EU s Kanadou. Za obvyklých okolností by pro její schválení, jako u ostatních dohod uzavíraných unií, stačil souhlas vlád zemí EU a Evropského parlamentu. Evropská komise ale navrhla proces, který počítá i s ratifikací v národních parlamentech členských zemí. Než by se parlamenty k dohodě vyjádřily, dohoda by platila v provizorním režimu.

Kanada loni do EU vyvezla zboží za 28,2 miliardy eur, osmadvacítka opačným směrem za 35,2 miliardy eur.

Newsletter