Spor Šaft Babiš bude řešit krajský soud, oba se odvolali

 Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) se odvolal proti rozsudku, který mu uložil vyplatit zadostiučinění 50.000 korun šéfredaktorovi serveru Svobodné fórum Pavlu Šafrovi. Odvolání podal i Šafr, jenž ve své žalobě na ochranu osobnosti požadoval od Babiše 100.000 korun a omluvu. Sporem se tak bude zabývat ještě středočeský krajský soud, zjistila ČTK z justiční databáze. Novináři vadí, že jej ministr financí opakovaně a veřejně označil za „psychopata“ a „parchanta“.

O tom, že má předseda hnutí ANO Babiš zaplatit Šafrovi 50.000 korun za zásah do osobnostních práv, rozhodl letos v březnu Okresní soud Praha-západ. „Mohu potvrdit, že obě strany podaly odvolání. V současné době byli účastníci vyzváni k zaplacení soudního poplatku z odvolání. Spis proto ještě nebyl odeslán ke krajskému soudu,“ sdělil na dotaz ČTK mluvčí okresního soudu Adam Drobný.

Novinář podal na ministra Babiše žalobu loni v květnu. Poukázal v ní na to, že ho politik opakovaně urazil, mimo jiné v pořadu Interview ČT24. Nelíbí se mu, že Babiš směšuje rovinu veřejné diskuse a práva na kritiku s rovinou osobního napadání a urážení. Soud Šafrovi přiznal polovinu požadované částky, omluvu však nikoliv. Podle novinářova právníka s odůvodněním, že opakování nactiutrhačných výroků v omluvě by novináře opakovaně poškodilo.

Babiš už dříve uvedl, že ohledně tohoto sporu bude reagovat až na pravomocný rozsudek.

Okresní soud Praha-západ se zabývá i další žalobou na ochranu osobnosti, která míří na ministra financí a která se rovněž týká jeho televizních výroků. Podal ji moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD), jemuž vadí označení za „kšeftaře“a „tuneláře“ či přirovnání k exhejtmanovi Davidu Rathovi souzenému za korupci. Požaduje omluvu a 200.000 korun. Babiš na něj prý útočí v osobní rovině, která nemá nic společného s rovinou politickou a profesní.

Newsletter