Stovky lidí v USA opět protestovaly proti policejnímu násilí

Stovky lidí v řadě měst Spojených států se v pondělí večer opět zapojily do protestů, které minulý týden vyvolaly případy zastřelení dvou černochů při kontroverzních policejních zákrocích. Většinou poklidné akce se podle agentury AP zatím obešly bez násilností či zatýkání. V Dallasu se více než tisícovka lidí sešla ke vzpomínkovému obřadu na pětici policistů zastřelených černošským vojenským vysloužilcem během protestní akce.

Obyvatelé Dallasu zapalovali svíčky a modlili se za policisty, zatímco policejní šéfové se během obřadu snažili předejít možnému růstu mezirasového napětí. Podle velitele místní dopravní policie J.D.Spillera se mýlí ti, podle nichž čtvrteční krveprolití natrvalo rozdělí město na dvě nesmiřitelné skupiny. Celý Texas by podle něho měl jít příkladem jak ve vztazích mezi bělochy a černochy, tak v ochraně policistů.

Stovky protestujících se v noci na dnešek vydaly do ulic Chicaga, Atlanty či Denveru. Aktivisté spojení se skupinou Black Lives Matter provolávali slogany proti policejnímu násilí na černoších, přičemž policie většinou nemusela zasahovat.

V Atlantě policisté dohlíželi dodržení zákazu nočního pohybu po místních parcích, kde se lidé shromáždili v minulých dnech. Účast protestujících byla v pondělí početně výrazně slabší než 15.000 lidí, kteří se podle starosty Kasima Reeda sešli k demonstracím o víkendu.

Zhruba tisícovka lidí organizovaná několika skupinami prošla obchodní čtvrtí Chicaga, kde zablokovala některé ulice. Doprovázející policisté proti akci nijak nezasáhli.

Během víkendových protestů zadržela policie po celých USA okolo tří stovek lidí, většina z nich byla záhy propuštěna.

Newsletter