Švédští aktivisté rušili debatu poslanců o prodeji dolů české EPH

Švédský parlament dnes musel po hlasitých protestech odpůrců fosilních paliv dočasně přerušit debatu o prodeji východoněmeckých hnědouhelných dolů z rukou švédské firmy Vattenfall do rukou českého Energetického a průmyslového holdingu (EPH). Informovala o tom agentura DPA, podle níž se dokonce jeden muž pokusil politiky polít kečupem.

Aktivisté se dnes shromáždili před budovou švédského parlamentu, aby dali najevo svou nespokojenost s prodejem dolů. Požadují zastavení těžby. „Nechte uhlí být,“ skandovala hlasitě skupina protestujících také přímo během debaty zákonodárců. Jednání kvůli tomu bylo na nějaký čas přerušeno. Po asi deseti minutách mohla diskuze pokračovat.

Švédský ministr pro rozvoj podnikání a inovace Mikael Damberg se dnes podle agentury AP nechal slyšet, že vláda stále navržený obchod a přechod dolů do rukou EPH posuzuje. Akvizice totiž podléhá schválení ze strany švédské vlády a další obvyklé regulaci. Dokončení transakce se očekává ve třetím čtvrtletí letošního roku.

EPH v konsorciu s finanční skupinou PPF Investments získal v dubnu od Vattenfallu, který kontroluje švédská vláda, německé doly Jänschwalde, Welzow-Jih, Nochten a Reichwalde, elektrárny Jänschwalde, Schwarze Pumpe, Boxberg a jeden blok elektrárny Lippendorf.

Proti pokračování těžby v této oblasti nedávno protestovalo několik tisíc lidí, kteří blokovali dodávky uhlí do elektrárny Schwarze Pumpe. Část demonstrantů rovněž pronikla do hnědouhelného dolu Welzow-Jih, kde obsadili velkorypadlo.

Newsletter