Švýcaři rozhodnou, zda bez práce budou koláče

Švýcaři v dnešním referendu budou rozhodovat, zda jejich země jako první na světě bude mít garantovaný státní příjem pro všechny občany. Tento příjem by současně nahradil veškeré podpory v nezaměstnanosti a další sociální dávky a příspěvky, které by byly zcela zrušeny. Stoupenci této vize tvrdí, že zajištěný příjem posílí osobní svobody obyvatel a prospěje trhu, odpůrci naopak nápad považují za nebezpečný a drahý sociální experiment.

Návrh předpokládá, že každý dospělý Švýcar nehledě na výši svého platu dostane od státu měsíčně asi 2500 franků (61.000 Kč) a každé dítě 625 franků (15.300 Kč). Výpočet částky vychází z vysokých nákladů na život v alpské republice.

Většina politiků, a to i řad levice, převratnou sociální reformu nepodporuje. Zavedení garantovaného příjmu by značně zatížilo státní rozpočet, což by se neobešlo bez zvýšení daní. Průzkumy nedávají návrhu přílišné naděje. Švýcarská média se shodují, že již dlouho v zemi, kde jsou referenda běžnou součástí veřejného života, nerozhodovali voliči o tak sporné otázce.

Švýcaři budou dnes hlasovat také o revizi azylového zákona, o povolení preimplantační genetické diagnostiky či o změnách využívání daní z ropných olejů.

Newsletter