Švýcarská vláda varovala před ekonomickými dopady brexitu

Blížící se referendum o setrvání Británie v Evropské unii představuje rizikový faktor pro švýcarskou ekonomiku. Uvedla to dnes švýcarská vláda. Podle švýcarské centrální banky je v zájmu Švýcarska, aby Británie v EU zůstala.

„Odchod Spojeného království z EU by měl dopady na měnové kurzy a další finanční proměnné a pravděpodobně také na firemní investice a nepřímo i na mezinárodní obchod,“ uvedl švýcarský Státní úřad pro hospodářské záležitosti (SECO).

Úřad nicméně potvrdil březnovou prognózu, podle které by se měl hrubý domácí produkt Švýcarska v letošním roce zvýšit o 1,4 procenta. V příštím roce pak nadále počítá se zrychlením růstu na 1,8 procenta.

Šéf švýcarské centrální banky Thomas Jordan dnes ale upozornil, že odchod Británie z EU, tedy takzvaný brexit, by si vyžádal revizi prognóz pro HDP i inflaci. „Brexit by zcela změnil situaci,“ prohlásil. Dodal, že v zájmu Švýcarska je setrvání Británie v EU.

Švýcarská centrální banka na dnešním zasedání podle očekávání ponechala své úrokové sazby beze změny. Jordan nicméně upozornil, že banka bude pozorně sledovat vývoj kolem britského referenda a v případě potřeby uskuteční patřičná opatření.

Obavy z brexitu nyní tlačí vzhůru švýcarský frank, který je považován za bezpečnou investici v období politické a ekonomické nejistoty. Silná domácí měna má negativní dopad na konkurenceschopnost exportu, který je hlavním motorem švýcarské ekonomiky.

Banka Goldman Sachs odhaduje, že švýcarský frank by v případě brexitu mohl posílit o osm procent vůči koši ostatních předních měn. Švýcarská centrální banka přitom již nyní považuje domácí měnu za „výrazně nadhodnocenou“. Snaží se ji proto oslabit prostřednictvím záporných úrokových sazeb i devizových intervencí, aby tak zmírnila tlak na švýcarské exportéry.

Newsletter