Takata zaplatí v USA kvůli vadným airbagům pokutu 70 milionů USD

Američtí regulátoři vyměřili japonské společnosti Takata pokutu 70 milionů dolarů (1,7 miliardy Kč) za pochybení, kterých se firma dopustila v souvislosti se svoláváním vadných airbagů k opravě. Oznámil to dnes Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA). Dodal, že by mohl pokutu zvýšit až na rekordních 200 milionů dolarů (pět miliard Kč), pokud japonská firma nedodrží dohodnuté podmínky.

NHTSA nedávno uvedl, že problémy s nafukovači airbagů společnosti Takata si v USA vyžádaly nejméně osm mrtvých a zhruba stovku zraněných. Nafukovače mohou prasknout a mohou se z nich do vozu vymrštit části kovu. Kvůli těmto potížím bylo v USA svoláno do servisů více než 19 milionů aut, uvedla agentura AP.

Společnost Takata v rámci dohody s NHTSA přiznala, že o problémech s nafukovači airbagů věděla, ale nedokázala včas zajistit jejich svolání k opravě. Takata v USA nadále čelí stovkám žalob a trestnímu vyšetřování ze strany ministerstva spravedlnosti.

Doposud největší pokutu od NTHSA dostala italsko-americká automobilka Fiat Chrysler, které úřad letos kvůli selhání při svolávání aut do servisů nařídil zaplatit 105 milionů dolarů (2,6 miliardy Kč).

Newsletter