Dolar před dnešním zasedáním Fedu navyšuje zisky a proti euru se posouvá zpět pod hranici 1,1800 EURUSD. Komentář viceguvernéra ČNB Nidetzkého o relativně rychlém zvyšování sazeb podpořil korunu. Kurz zpevnil pod 25,65 za euro.

Tata Steel jedná o společném podniku pro své aktivity v Británii

Indická ocelářská skupina Tata Steel začala s několika společnostmi jednat o vytvoření společného podniku pro své aktivity v Británii. Jedním z možných strategických partnerů je německý průmyslový koncern Thyssenkrupp, oznámila dnes indická skupina.

Tata Steel koncem března oznámila, že hodlá prodat veškeré své aktivity v Británii. To vyvolalo obavy z ohrožení zhruba 15.000 pracovních míst a vedlo ke kritice vlády premiéra Davida Camerona. Podnik už část svých aktivit v Británii prodal. Osud zhruba 12.000 pracovních míst ale zůstává nejistý, poznamenala agentura AFP.

Indický podnik dnes po jednání své správní rady v Bombaji oznámil, že jednání o založení společného podniku jsou v počáteční fázi. Není jisté, že se transakce nakonec uskuteční, protože výsledek závisí na diskusích s více stranami.

Koušik Čaterdží z vedení Taty podle agentury AP řekl, že zahrnutí britských aktivit do případného společného podniku bude vyžadovat podporu britské a waleské vlády.

Indická skupina se podle webu listu The Daily Telegraph rozhodla ponechat si největší britskou ocelárnu ve waleském městě Port Talbot. Nesdělila však, zda rozhodnutí provázela nějaká forma podpory ze strany vlády. Ocelárna v Port Talbot je hlavním zaměstnavatelem v jižním Walesu, práci dává zhruba 4000 lidí.

Oznámení přišlo poté, co britský ministr obchodu Sajid Javid po červnovém referendu o vystoupení Británie z Evropské unie odletěl dnes do Indie jednat o budoucí podobě obchodních vztahů s indickou vládou. V rámci této cesty se dnes také setkal s představiteli skupiny Tata v Bombaji.

Newsletter