Téma Řecko: Nejhorší letošní týden pro evropské akcie

Akciové trhy v eurozóně zažily kvůli řecké dluhové krizi nejhorší týden od začátku letošního roku. Index Euro STOXX 50, který sleduje přední akcie v eurozóně, od minulého pátku ztratil zhruba pět procent. Investoři nyní čekají na nedělní referendum o podmínkách věřitelů pro poskytnutí finanční pomoci Řecku. Výsledek by mohl rozhodnout, zda země setrvá v eurozóně.

Během dnešního obchodování index Euro STOXX 50 oslabil o 0,6 procenta a uzavřel na 3441,76 bodu. Analytik Peter Oppenheimer ze společnosti Goldman Sachs předpověděl, že v případě odmítnutí podmínek věřitelů v referendu by index mohl sestoupit až na 3150 bodů.

Goldman Sachs: „NE“ otřese trhy, ale euro Řecku nevezme

Širší index FTSEurofirst 300 dnes klesl o 0,6 procenta a index německé burzy DAX odepsal 0,4 procenta. DAX je tak nyní zhruba 11 procent pod rekordem, na který vystoupil letos v dubnu. 

Šéf ministrů financí eurozóny, takzvané euroskupiny, Jeroen Dijsselbloem, i německý ministr financí Wolfgang Schäuble dnes zchladili řeckou stranou oživované naděje na brzkou dohodu po nedělním referendu s tím, že si to vyžádá ještě spoustu práce.

Okamžité splacení řeckých dluhů? – sledujeme ONLINE

Newsletter